Parowozownia Wolsztyn

Skocz do treści

Fot. Michał 'Doctor' Pawełczyk | Kraina Żywych Maszyn | parowozy.net

RSSWydarzenia

 

Wydarzenia planowane na dzień 03.05.2014

XXI PARADA PAROWOZÓW

Miejscem kolejarskiego święta jest należąca do PKP CARGO Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 000 turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 000 osób. Jest ona obecnie unikatowym obiektem tego typu na świecie, ponieważ tamtejsze parowozy wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Na terenie parowozowni można obejrzeć wiele ciekawych zabytków techniki kolejowej, takich jak: obrotnica z 1908 roku czy 8-stanowiskowa zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym, oraz inne, nadal używane od co najmniej pół wieku, maszyny i urządzenia. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i Parowozowni Wolsztyn.

Pierwsza parada w 1991 roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników pary. Zainteresowanie imprezą okazało się tak wielkie, że w kolejnym roku zorganizowano dla nich dwie parady. Szeroka publiczność mogła podziwiać zabytkowe lokomotywy 8 maja 1993. Początkowo w imprezach brały udział wyłącznie parowozy z Wolsztyna – pierwszy gość z zagranicy przybył na paradę w 1998 r i była to niemiecka maszyna serii 03 204. Parowozy z Chabówki przyjechały dopiero w 2005 r.


Tegoroczna Parada odbędzie się z udziałem ośmiu parowozów, z których część przemierzała szlaki kolejowe Europy, blisko 20 tysięcy gości z kraju i zagranicy, specjalny multimedialny pokaz maszyn z udziałem zespołu AudioFeels oraz animacje i konkursy dla całych rodzin to główne atrakcje XXI Parady Parowozów. Już 3 maja PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów zapraszają do ostatniej w Europie czynnej Parowozowni w Wolsztynie.

Program tegorocznej Parady Parowozów jest niezwykle bogaty i każda z osób, która w pierwszy majowy weekend odwiedzi Wolsztyn, znajdzie coś dla siebie.

- Tegoroczna Parada w Wolsztynie będzie wyjątkowa pod wieloma względami, jednak z pewnością tym, na co najbardziej wszyscy czekają, jest sobotni pokaz parowozów, które mamy nadzieję usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających miłośników kolei. – mówi Mirosław Szymański z PKP CARGO S.A. - Sprowadzenie tych wszystkich unikatowych maszyn do Wolsztyna było dużym wyzwaniem, jednak wspólnymi siłami udało nam się tego dokonać. Ze swojej strony mogę obiecać, że widok ośmiu legendarnych parowozów poruszających się po torach będzie niesamowitym i przede wszystkim niepowtarzalnym przeżyciem. Dlatego raz jeszcze zachęcam wszystkich do udziału w tegorocznej Paradzie – dodaje.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem uczestników Parady będzie cieszyć się sobotni pokaz z udziałem ośmiu zabytkowych lokomotyw, które specjalnie na tę okazję przybyły do Wolsztyna z Polski, Czech i Słowacji.

Najstarszy parowóz biorący udział w Paradzie, Ol12-7, zbudowany został w Wiedniu ponad 100 lat temu. Na co dzień stacjonuje w Chabówce i jest jedynym zachowanym w Polce parowozem tej serii. PKP pozyskało aż 106 maszyn tej serii po I wojnie światowej. Obecnie OI12-7 jest najstarszym czynnym parowozem w Polsce.

Kolejnym parowozem, który będzie można podziwiać podczas Parady to na co dzień stacjonujący w Chabówce Ty42-107. Jest to parowóz zbudowany w 1946 roku w Zakładach Metalowych H. Cegielski w Poznaniu. W 1997 roku został całkowicie wycofany z eksploatacji. Po wykonaniu przez PKP CARGO naprawy głównej, w kwietniu 2013 roku został przywrócony do ruchu.

XXI Parada Parowozów nie mogłaby się odbyć bez wolsztyńskiej Ol49-59 „Oelka”. Zbudowany w 1953 roku w zakładach Fablok-Chrzanów. Parowóz przeznaczony jest do prowadzenia pociągów osobowych i lekkich pociągów pospiesznych. Może rozwijać prędkość, aż do 100 km/h! Warto wsłuchać się w jego „sapanie”, które jest niepowtarzalne i niezwykle miłe dla ucha.

Pozostałe pięć parowozów, które będą obecne na Paradzie, mają równie ciekawą historię.
Do Wolsztyna zawita między innymi TKt48-191, a więc ostatnia lokomotywa parowa wyprodukowana dla PKP w zakładach Fablok-Chrzanów, która od 21 lat stacjonuje w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Liczy sobie już 57 lat. Miłośnicy kolei będą mogli podziwiać również parowozy: Ol49-69 “Oelka”, znajdujący się na stałe w Wolsztynie, który został wyprodukowany w 1953 roku w zakładach Fablok-Chrzanów, jak również Ty42-24 zbudowany w Chrzanowie w 1945 roku, który został skreślony z inwentarza PKP w 1998 roku. Parowóz dzięki pomocy Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów przywrócony został do ruchu w 2013 roku.

Zagranicę będą reprezentować: wyprodukowany w 1948 roku w fabryce Škoda Plzeň 498.104 „Albatros”, który przyjedzie do Wolsztyna ze Słowacji oraz druga maszyna zbudowana w tej samej fabryce w 1950 r.- 475.179 zwana „Szlachcianką”, przybędzie do nas prosto z Czech.

Podczas Parady Parowozów będzie można nie tylko podziwiać zabytkowe lokomotywy, ale też odbyć krótką podróż pociągami retro prowadzonymi tymi pięknymi maszynami. Dodatkowo odwiedzający goście będą mogli spędzić czas między innymi w miasteczku edukacyjnym kampanii „Bezpieczny Przejazd”, zorganizowanym przez spółkę PKP PLK S.A., oraz w Strefie Bezpieczeństwa, gdzie wykorzystując elementy zabawy, będzie możliwość poznania zasad bezpiecznego przebywania w pobliżu przejazdów kolejowych.

Organizatorami XXI Parady Parowozów, która w dniach 3-4 maja 2014 r. po raz kolejny odbędzie się w Wolsztynie, jest PKP CARGO S.A., Gmina Wolsztyn oraz Fundacja Era Parowozów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polska Organizacja Turystyczna i Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

Zorganizowane są pociągi, które umożliwią dojazd na Paradę Parowozów.

Przejazd pociągu CEGIELSKI zaplanowany jest w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl na 3 maja. Pociąg CEGIELSKI wyruszy z Poznania Głównego i pokona trasę przez Luboń, Grodzisk Wielkopolski do Wolsztyna, a także trasę powrotną tą samą linią kolejową.
Skład pociągu CEGIELSKI zaplanowany zostanie w sposób umożliwiający wygodne podróżowanie kilkuset pasażerom, dodatkowo w składzie pociągu znajdzie się wagon restauracyjny.

Cieszymy się, że możemy zaproponować szerokiemu gronu miłośników parowozowych imprez odbywających się corocznie w Wolsztynie - pociąg - który mocno wrósł w tradycję tego wiosennego święta. Każdego roku, pociąg HEFAJSTOS przywozi do Wolsztyna rzesze turystów z Wrocławia, podobnie jak CEGIELSKI z Poznania. W roku 2014 we współpracy z wrocławskim Klubem Sympatyków Kolei postanowiliśmy podjąć starania na rzecz przyspieszenia ogłoszenia informacji o uruchomieniu, tego kultowego już niemal pociągu. Mamy nadzieję, że włączenie pociągu HEFAJSTOS do oferty TurKol.pl pozwoli zaplanować wielu osobom wyjazd na Paradę Parowozów do Wolsztyna i skorzystać z ciekawej wycieczki do polskiej stolicy parowozów na początku maja 2014 roku.

Bilety na pociągi CEGIELSKI oraz HEFAJSTOS 2014 dostępne są w sprzedaży internetowej na stronie internetowej TurKol.pl.


Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku organizowanych będzie szereg pociągów prowadzonych parowozami. Będą to pociągi RETRO na trasach krótszych i dłuższych. Szczegółowy rozkład pociągów RETRO oraz warunki nabycia biletów na stronie organizatora TurKol.pl.

Design & Code: Doctor