100. rocznica zaślubin Polski z morzem

W nadchodzący poniedziałek – 10 lutego – minie sto lat od chwili, gdy w Pucku generał Józef Haller, wrzucając do Bałtyku obrączkę, dokonał symbolicznego połączenia II RP z Bałtykiem. W związku z tą historyczną datą w dniach 9 i 10 lutego parowóz Ol49-59 wraz z pięcioma wagonami retro będzie uczestniczył w obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Z tej okazji władze Pucka oraz samorząd województwa pomorskiego przygotowały szereg działań upamiętniających to wydarzenie. W ich organizację zaangażowali się m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Komenda Portu Wojennego w Gdyni oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Związek Miast i Gmin Morskich, a także parafia św. Piotra i Pawła w Pucku.

Wydarzenie obfitować ma w wiele wyjątkowych atrakcji – odbędą się liczne wystawy, koncerty, patriotyczne festyny oraz nawiązująca do historycznych chwil inscenizacja. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się tradycyjnie w Pucku. Tym razem jednak przez Pomorze przejedzie biorący udział w rekonstrukcji, historyczny pociąg specjalny, wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Z okazji 100-lecia gdańszczanie znów przekażą dowódcy symboliczne obrączki, by ponownie wrzucił je w wody Bałtyku.

Według informacji przekazanych przez organizatora wydarzenia, historyczny skład z parowozem zobaczyć będzie można:

9 lutego 2020 r. w godz. 12.00 – 16.00 na Dworcu Głównym w Gdańsku – festyn rodzinny, postój pociągu z rekonstruktorami odtwarzającymi przejazd gen. Hallera przez Gdańsk.

– 10 lutego 2020 r. o godz. 7:25 na Dworcu Głównym w Gdańsku – odjazd pociągu do Pucka. Pociągiem będzie jechał gen. Haller na zaślubiny Polski z morzem.

– 10 lutego 2020 r. o godz. 9:30 na Dworcu PKP w Pucku – przyjazd pociągu z Gdańska, rekonstrukcja powitania gen. Hallera i przemarsz na Stary Rynek.

Pełne kalendarium obchodów oraz szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znaleźć można na stronie rocznicy 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.