Koleje Wolności 1918-2018

KOLEJE WOLNOŚCI 1918-2018

Podróże szlakami Powstania Wielkopolskiego

3-6 października 2018 roku

W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie wspólnie z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownią Wolsztyn Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodkiem Doradztwa Nauczycieli w Poznaniu, postanowiły włączyć się obchody tego wydarzenia.

W ramach projektu „Koleje Wolności 1918-2018” w dniach 3-5 października, zostaną uruchomione specjalne pociągi, składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ich pasażerowie uczniowie i młodzież szkolna będą uczestniczyć w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy przybliżą historię tego zrywu niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną a kolejne grupy uczestników tego wydarzenia będą dosiadać się do pociągu na wybranych stacjach.

Uruchamiane pociągi będą miały funkcję obiektów edukacyjnych, przejazd nimi jest bezpłatny, a zapisy prowadzi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie miało miejsce tzw. wodowanie lokomotywy, co z pewnością dodatkowo wpłynie na unikatowy charakter tego projektu.

W sobotę 6 października pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz –  zakończy bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbędzie się uroczysty finał projektu – widowisko światło i dźwięk.

Poznań Główny o.16.27Swarzędz p.16.53/o.17.23 – Rokietnica p.18.03/o.19.00 – Kiekrz p.19.08/o.19.25 Poznań Dworzec Letni p.19.41

Bilety do nabycia na pociąg specjalny (10 zł bilet ulgowy do 14 lat, 20 zł bilet normalny) w kasie biletowej w budynku Dworca Letniego.

Przedsprzedaż od soboty 29 września-liczba miejsc ograniczona.

 

Szczegóły projektu dostępne na stronach organizatorów: Koleje Wielkopolskie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.