XXV PARADA PAROWOZÓW 2018

 

Już niebawem w wolsztyńskiej Parowozowni odbędzie się jubileuszowa XXV Parada Parowozów, podczas której Wolsztyn znów stanie się światową stolicą pary.

To tutaj, w jednym momencie zobaczyć będzie można 10 parowozów pod parą! Swe wdzięki zaprezentują wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Niemiec, a nawet z Luksemburga. Ostatnia z nich w Polsce pojawi się po raz pierwszy – jest to niezwykły, bo mierzący niecałe 5 m parowóz Cockerill 503 wyprodukowany w Belgii w 1920 roku.

Paradzie towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend odbywać się będą przejazdy zabytkowymi składami z parowozem, a w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać będzie można wystawę fotografii pochodzących z międzynarodowego konkursu “Parowozowe Impresje:. Dzięki planowanemu na sobotni wieczór multimedialnemu widowisku „Światło, para i dźwięk”, w którym lokomotywy grać będą główną rolę, zobaczyć je będzie można także w niecodziennej, wyjątkowej odsłonie.

 

PATRONAT MEDIALNY

 

PARTNERZY