Parada Parowozów w obiektywie

1 stycznia 2021 rozpoczął się Europejski Rok Kolei #ERK2021 ustanowiony przez Komisję Europejską. Przez cały rok w Europie będą odbywały się liczne wydarzenia związane z transportem kolejowym. Głównym celem projektu jest zwiększanie znaczenia i udziału transportu kolejowego. Parowozownia Wolsztyn przyłączyła się do inicjatywy i wśród planowanych działań znalazła się m.in. wirtualna wystawa fotograficzna “Parada Parowozów w obiektywie”. Wystawa ma formę krótkiego filmiku, składająca się z archiwalnych zdjęć z Parady Parowozów.

Zapraszamy Państwa w sentymentalną podróż do minionych lat.


Organizowana od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najpopularniejszych imprez kolejowych w Polsce i Europie. Odbywające się na przełomie kwietnia i maja wydarzenie co roku przyciąga tysiące turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, sam zaś Wolsztyn zamienia się w światową stolicę pary.

To wtedy w Wolsztynie doświadczyć można niecodziennego i niespotykanego nigdzie indziej w Polsce widoku – w jednym miejscu i w jednym momencie “pod parą” jest nawet 10 zabytkowych lokomotyw parowych! W ubiegłych latach były wśród nich zarówno wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Anglii, Niemiec, a nawet z Luksemburga. I tak w 2018 roku paradę uświetnił zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy, wyprodukowany w Belgii w 1920 roku parowóz Cockerill 503, w roku 2019 natomiast angielski Beyer Peacock nr 1827 pochodzący z roku 1879, będący najstarszym z parowozów, jakie dotychczas uczestniczyły w wolsztyńskich paradach.

Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą.

Paradzie towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się przejazdy składami RETRO, w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać można wystawę fotografii wyłonionych w międzynarodowym konkursie “Parowozowe Impresje”, zainicjowanym w 2016 r. przez Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, przy współpracy z Parowozownią Wolsztyn oraz Wolsztyńskim Domem Kultury. Od roku 2020 konkurs fotograficzny organizuje samodzielnie Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn. Po zapadnięciu zmroku miejsce ma multimedialne widowisko “Światło, para, dźwięk”, w którym grające główną rolę parowozy zobaczyć można w odsłonie niezwykłej – w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary, przy monumentalnej muzyce.


Parowozownia Wolsztyn