Parada Parowozów

Informujemy, że z przyczyn technicznych, niezależnych od Parowozowni Wolsztyn, w bieżącym roku 2022 nie odbędzie się w tradycyjnym terminie długiego weekendu majowego kolejna edycja Parady Parowozów.

Od kilku miesięcy do Parowozowni docierały sygnały od zarządcy infrastruktury kolejowej – spółki PKP Polskie Linie kolejowe SA, że na rok 2022 w okresie od marca do listopada, planowany jest generalny remont linii kolejowej nr 357 na odcinku Wolsztyn – Drzymałowo, wraz z wymianą nawierzchni torów stacyjnych i rozjazdów w Wolsztynie. Ostatnie spotkanie zarządcy infrastruktury z wykonawcami remontu i zainteresowanymi przewoźnikami nie pozostawia złudzeń, że w okresie długiego weekendu majowego na wolsztyńskiej stacji nie będzie technicznej możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek jazd dodatkowych poza pociągami ujętymi w rocznych rozkładach jazdy. Pociągi na linii Wolsztyn – Poznań, na początkowym odcinku zostaną zastąpione przez kolejową komunikację zastępczą. Istnieje uzasadniona groźba, że niektóre etapy remontu stacji spowodują brak możliwości wyjazdu z Parowozowni na stację. Wobec powyższych faktów mimo naszej determinacji do przeprowadzenia w tym roku Parady, zmuszeni jesteśmy ją w tradycyjnym terminie odwołać.


Szczegółowe informacje tutaj.


Szanowni Państwo,

z przykrością informujemy, iż z uwagi na zaistniałą sytuację wywołaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, tegoroczna XXVII Parada Parowozów w bieżącym 2020 roku nie odbędzie się.


Dear Sir or Madam,

due to the current situation caused by the SARS-CoV-2 coronavirus pandemic, this year’s XXVII Steam Locomotive Parade will not take place in the 2020.PARADA PAROWOZÓW

Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w Polsce i Europie. Odbywające się na przełomie kwietnia i maja wydarzenie co roku przyciąga ponad dwadzieścia tysięcy turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, sam Wolsztyn zaś zamienia się w światową stolicę pary.

To wtedy w Wolsztynie doświadczyć można niecodziennego i niespotykanego nigdzie indziej w Polsce widoku – w jednym miejscu i w jednym momencie “pod parą” jest nawet 10 zabytkowych lokomotyw parowych! W ubiegłych latach były wśród nich zarówno wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Anglii, Niemiec, a nawet z Luksemburga. I tak w 2018 roku paradę uświetnił zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy, wyprodukowany w Belgii w 1920 roku parowóz Cockerill 503, w roku 2019 natomiast angielski Beyer Peacock nr 1827 pochodzący z roku 1879, będący najstarszym z parowozów, jakie dotychczas uczestniczyły w wolsztyńskich paradach.

Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą.

Paradzie towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się przejazdy składami RETRO, w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać można wystawę fotografii wyłonionych w międzynarodowym konkursie “Parowozowe Impresje”. Po zapadnięciu zmroku zaś miejsce ma multimedialne widowisko “Światło, para, dźwięk”, w którym grające główną rolę parowozy zobaczyć można w odsłonie niezwykłej – w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary, przy monumentalnej muzyce.


XXVI Parada Parowozów 2019

XXV Parada Parowozów 2018

Parowozownia Wolsztyn