Dla dzieci
Dla naszych najmłodszych miłośników (choć pewnie nie tylko 😉 ) przygotowaliśmy kilka interaktywnych gier i zabaw inspirowanych parowozownią oraz zgromadzonymi w niej zbiorami – są to puzzle, kolorowanki oraz różnego rodzaju łamigłówki o tematyce kolejowej. Mamy nadzieję, że ta wirtualna, edukacyjno-zabawowa przestrzeń będzie zachętą do bliższego zapoznania się z naszą działalnością, stanowiąc jednocześnie przyjemną i rozwijającą rozrywkę 🙂
Zapraszamy do zabawy!
Memory / gra w pary

Fantastyczna gra ćwicząca pamięć i spostrzegawczość, polegająca na odnajdywaniu par takich samych kart. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy memory w wersji parowozowej, i to w kilku różnych wariantach:
Memory online (15 par) – dostępne tutaj
Memory do własnego wydruku (24 pary)
Wybraną wersję gry należy wydrukować dwustronnie, najlepiej w kolorze i na grubszym papierze, następnie wyciąć odrzucając białe odstępy.
Karty gotowe 🙂
- memory obrazkowe – łatwiejsze, zawiera pary kart ze zdjęciami charakterystycznych obiektów bądź zabytków parowozowni
- memory skojarzenia – trudniejsze, polega na odnalezieniu pary w postaci zdjęcia i pasującego do niego opisu, a zatem dodatkowo ćwiczymy tu umiejętność czytania i kojarzenia, jednocześnie zapoznając się z nazwami przedstawionych na zdjęciach obiektów.
Zasady gry:
Rozgrywkę rozpoczynamy od losowego rozłożenia wszystkich kart obrazkami / nazwami obiektów do dołu. Powinniśmy widzieć jedynie loga parowozowni. Gracz odsłania dwie wybrane przez siebie karty – jeśli stanowią parę, trafiają na jego konto i gracz ma prawo do kolejnego ruchu. Jeśli nie, zakryte wracają do pozostałych, a ruch wykonuje kolejny gracz. Grę wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej par.
Puzzle
Zachęcamy do ułożenia online puzzli z parowozowymi obrazkami. W zależności od wieku, bądź też cierpliwości, można podjąć wyzwanie ułożenia zdjęcia składającego się z 12, 24, 60, 130, 260 bądź nawet 300 elementów!
Układanki dostępne pod poniższym linkiem:
Puzzle online Parowozownia Wolsztyn
Powodzenia!
Kolorowanki z wolsztyńskimi parowozami
Kolorowanki przygotowane przez zaprzyjaźnionego pasjonata kolejnictwa pana Michała Wędzinę, który od wielu lat tworzy rysunki i obrazy związane z tematyką kolejową. Szkice przedstawiają parowozy, które były, bądź też nadal są użytkowane w wolsztyńskiej parowozowni. Zapraszamy do kolorowania!
















Kilka słów o panu Michale Wędzinie:
Nazywam się Michał Wędzina, mam 29 lat, od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną. Mieszkam w małej wsi Starczewo w gminie Dobiegniew (woj. lubuskie), w okolicy przez którą przebiega modernizowana obecnie linia kolejowa E-59 Szczecin – Poznań. Od 20 lat moją pasją jest kolej. Zainteresowanie zaczęło się od podróży koleją na wizyty lekarskie do Warszawy oraz dziecięcej ciekawości, np. dlaczego lokomotywa elektryczna czy spalinowa jest dwukierunkowa, co oznaczają poszczególne znaki i litery na lokomotywach i wagonach. Od tamtej pory się zaczęło i tak trwa do dziś. Interesuję się wszystkim, co wiąże się z tą dziedzina, między innymi połączeniami kolejowymi. Poza tym fotografuję i filmuję pociągi, szczególnie na swojej stacji Dobiegniew. Oprócz tego od dziecka maluję obrazy z pociągami – kilkanaście z nich znajduje się w wolsztyńskiej Parowozowni, a także w takich spółkach jak Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, PolRegio, PKP Cargo, PKP InterCity, PKP SKM Warszawa, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej czy w Stacji Muzeum w Warszawie. Gdy tylko nadarzy się okazja uczęszczam na wszelkie możliwe imprezy i wycieczki kolejowe. Tym sposobem 1 czerwca 2013 r. po raz pierwszy trafiłem do Parowozowni Wolsztyn – od tej pory corocznie przyjeżdżam na Paradę Parowozów, gdzie zawsze jestem pełen wrażeń i podziwu za przygotowanie tej imprezy. Od miesięcy przygotowuję serię obrazów z wolsztyńskimi parowozami, które przekażę dla każdego z maszynistów pracujących w parowozowni.
Wykreślanki

Zabawy słowne polegające na odnajdywaniu i wykreślaniu ukrytych w diagramie haseł o tematyce związanej z parowozownią. Przygotowaliśmy trzy różne zabawy o trzech stopniach trudności – w zależności od poziomu zaawansowania, haseł należy wyszukiwać w poziomie, pionie lub na ukos, zapisanych normalnie bądź wspak.
Poniżej wykreślanki w wersji do pobrania i do druku: